Како због новонастале ситуације са вирусом, Природно-математички факултет није у могућности да промовише факултет како је то радио и претходних година, Студентска организација је реализовала активност под називом Ријеч студента. Акција има за циљ промоцију свих Студијских програма Природно-математичког факултета. Наредних неколико дана биће објављене изјаве и искуства дипломираних студената свих Студијских програма. На тај начин матуранти завршних разреда, будућим студентима, биће много јасније шта све нуди наш факултет. Акцију су започели са дипломираним професором математике и информатике.
Ја сам Небојша Љубичић, рођен сам у Добоју и имам 28 година.
Ту сам завршио основну и Економску средњу школу. Природно-математички факултет у Бањој Луци, смјер професор математике и информатике, сам уписао 2010., а дипломирао 2015. године. Данас живим у Минхену и радим као Wеб девелопер у једној програмерској фирми. Од завршетка факултета до данас сам имао неколико послова као што су програмер у БитЛаб д.о.о, професор математике у Гимназији у Бањој Луци, програмер у Асиосо д.о.о. и у Аеро центар Крила д.о.о, а данас радим као Wеб девелопер у и-теллигенце гмбХ.
Приликом одабира факултета сам имао двојбу да ли уписати економију или математику, па се у договору са родитељима одлучујем за математику, из разлога што ћу имати веће шансе за посао након завршеног факултета. Прије пријемног сам одслушао припремну наставу, што свакако и вама препоручујем, јер ће вас подсјетити на неке дјелове математике које сте заборавили, а и даје вам могућност да научите неке ствари.
На пријемном нисам бриљирао, чак сам имао само 18 од могућих 50 бодова (15 је минимално потребно), али сам успио упасти на буџет (врло важна ставка за родитеље). Први дан на факултету је дан упознавања, гдје ће доћи неко од професора и представити факултет и смјер.
Зашто уписати математику и информатику?
Као прво, то је реална могућност запослења, јер вам осим просвјетног позива нуди могућност да се запослите у некој од ИТ компанија. Нажалост, на конкурсима за посао у просвјети ће вам бити равноправни они коју су завршили приватне факултете, мада њихово знање математике није на нивоу ни гимназијског. Ваша предност, осим знања, ће бити и то што ћете студирајући научити да размишљате, да рјешавате проблеме који други не могу и то је један од разлога што ћете имати велике шансе да се запослите у ИТ индустрији. Још један од разлога је што ће и људи око вас почети да вас цијене и гледају другачије. Вјерујте да није исто када кажете неком да студирате математику, него неки други факултет.
Такође, већ негдје на 3. години студирање ћете имати довољно знања да почнете давати инструкције из математике или информатике основцима или средњошколцима, а та нека мала зарада це вам добро доћи у студентским данима.
Диполома математике и информатике ће вам отворити многа врата и пословне прилике, како у нашој земљи тако и у иностранству и сигурно је да нећете рећи да сте узалудно студирали или да је ваш труд био узалудан.
Будите сигурни и у то да ће вам бити лакше завршити факултет, ако волите или вас интересује то што студирате, па зато ако волите математику и имате осјећај да вам иде, онда је ПМФ прави избор за вас.
Још једна битна ствар, бар за мене, је то што сам своју супругу упознао на једном од предавања (она је студирала општи смјер математике и наравно завршила га).