Данас, саставни дио геобиосфере данас чине велики градови и други типови људских насеља, огромне површине пољопривредног земљишта, опустошени облици вегетације, индустријска постројења и депоније. Уништавање природе и прекомјерно коришћење природних ресурса у директној је корелацији са повећањем бројности људске популације чији је број 2017. године достигао 7,5 милијарди. Човјек узима из спољашње средине и више него што му је потребно за сопствени живот, а притом у спољашњу средину одлаже најразличитије врсте отпадних материја. Данас је и лаику прилично јасно да су људи својим недовољно промишљеним дјеловањем довели планету земљу на границу прихватљивог оптерећења, а посљедице тога се веома осјећају.

23. априла у организацији Природно-математичког факултета и Фонда за заштиту животне средине и енерегетску ефикасност Републике Српске манифестацијом симболичног назива „Спасимо планету Земљу“ обиљежен је Дан планете. Манифестација је имала за за циљ да подсјети не само научну већ и ширу друштвену јавност у каквом је стању планета данас, који су то највећи еколошки проблеми и како побољшати стање животне средине.

У име Факултета присутне је поздравила проф. др Мира Мандић, а у име Фонда за заштиту животне средине и енерегетску ефикасност Републике Српске господин Небојша Лукић.

Предавања намјењена свим учесницима одржали су Милица Ђорђевић, дипл. метеоролог из Хидрометеоролошког заводa, доц. др Маја Манојловић, доц. др Смиљана Параш и доц. др Душица Пешевић са ПМФ а Универзитета у Бањој Луци.

По завршетку објављене су школе чији су ученици припремили најбоље паное и имена ученика чије су фотографије биле најбоље. Између великог броја пристиглих паноа и фотографија, комисија је изабрала најбоље фотографије: Бокан Тодор, Нови Град (прва награда), Бориша Кнежевић, Источно Сарајево (друга награда) и Тамара Црномарковић, Бања Лука (трећа нагрда) и најбоље паное: ОШ „Иво Андрић“ Бања Лука (прва награда), ОШ „ Доситеј Обрадовић“ Добој (друга награда) и ОШ „ Вук Караџић“ Бијељина.