Двије групе средњошколаца из Градишке и Бања Луке менторисане на нашем Факултету, наступиле су на 8. конференцији „RM@Schools“ у Болоњи. Ученици су више седмица радили на напредним СТЕМ темама везаним за науке о материјалима.
Обука је текла како у лабораторијама ПМФ УНИБЛ, тако и на терену, и то на налазишту природног зеолита у општини Челинац и у руднику ЕФТ Станари. У Болоњи, наши ученици су се истакли у наступу и на пригодном едукативном штанду који су држали, одговарали на тешка питања, промовишући домаће ресурсе и њихове могуће примјене у будућности. Укратко, теме на којима су ученици радили су биле:
- потенцијали примјене природног зеолита у медицинске сврхе о чему је недавно објављен и рад медицинског факултета и ПМФ-а у високо рангираном међународном часопису ( https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0021979723016879 )
- потенцијали примјене природног угља у масовној производњи графена, изузетно важног материјала за електронику и композитне материјале са механичним својствима високих перформанци. Тема је подржана и сарадњом са проф др Душаном Лошићем са Аделаиде Универзитета који је први научник на свијету који је патентирао и чија је метода производње графена индустријски примијењена ( https://researchers.adelaide.edu.au/profile/dusan.losic )
За свој наступ су добили цертификате „Млади амбасадори наука о материјалима“. Ученици су иначе вуковци, неки су и ђаци генерације али су и такмичари из области спортова, математике, физике, са знањем програмирања одличним знањем енглеског језика. Сви су учествовали у активностима кроз пројекат „RM@Schools“ у току љетњих мјесеци 2023. године, када су тимови и формирани.
Повезнице:
Видео снимак цијеле конференције
https://www.youtube.com/live/68K_B2jPGB4?si=zCevy6JHtH3Uq6mR
Наступ наших ученика је видљив на сљедећим дијеловима временске траке снимка:
1h18min „Група Зеолит“ (трајање 6 минута)
3h 11min „Група Графен“ (трајање 6 минута).
Тематски видео материјали наших ученика припремљени на терену и на ПМФ-у:
Група „Зеолит“
Група „Графен“